Вверх

Як податківці «кошмарять» найбільшого контейнерного експедитора України ― інтерв'ю директора GOL

24 вересня 2019   Ігор Гошовський

Це перейшло вже в традицію ― кілька років поспіль у серпні до головного офісу «Глобал Оушен Лінк» (GOL) вриваються податківці з обшуками, вилучають документи, комп'ютери і натякають керівництву, що треба б потім до них «приїхати і поговорити» ― розповідає генеральний директор експедитора Андрій Дунаєв.

Як податківці «кошмарять» найбільшого контейнерного експедитора України ― інтерв'ю директора GOL

На фото: генеральний директор «Глобал Оушен Лінк» (GOL) Андрій Дунаєв

Останні 5 років найбільшим українським експедитором контейнерного ринку є «Глобал Оушен Лінк» (GOL). Цього року компанія відсвяткувала десятиріччя. Тут працює 150 осіб, щорічно експедитор сплачує близько 20 млн грн податків. Втім, у нашій країні, а особливо в Одесі, бути великим і успішним ― це гарантія потрапляння у фокус посиленої уваги з боку «силовиків».

«Порти України» раніше вже неодноразово писали про безпідставні наїзди «людей у масках» на ключові приватні порти (ТІС, Рісойл, Дельта-Вілмар), що призводило до міжнародних скандалів, втрати державою іміджу і грошей від недоотриманих інвестицій.

На жаль, цього року схожа історія трапилася з «Глобал Оушен Лінк». Чому компанія стала фігурантом кримінальних справ ― в інтерв'ю «Портам України» розповідає гендиректор GOL Андрій Дунаєв.

― Почалося все з серпня 2018 року, коли до нас у головний офіс прийшли представники податкової з обшуком. Причиною обшуку стала кримінальна справа проти одного з наших клієнтів. До слова, компанія з такими обсягами як наша працює з дуже великою кількістю клієнтів, і в звичайному порядку, інколи, у справах наших клієнтів ми отримуємо запити від різних силовиків щодо надання документів та завжди співпрацюємо зі слідчими органами в рамках законодавства, надаємо всі необхідні документи. В даному випадку, як і в наступних, податківці Одеської області не спромоглися запросити у нас необхідні документи, прийшли з обшуком, вилучили велику кількість документів, які не мають і близько стосунку до справи.

― Податкова тоді зуміла довести вашу провину?

― Через тиждень суд не знайшов жодних підстав і зажадав все вилучене повернути назад. У суді пояснити, навіщо вони вилучали документи, і стосунок вилучених документів до справи клієнта не змогли. Всі документи нам повернули, і ми продовжили свою роботу. Природно ця справа стала фігурувати в інтернеті, і нам весь рік довелося надавати роз’яснення клієнтам.

― А на якій підставі проводився той обшук?

― На жаль, підставою для таких справ не є результати податкових перевірок. Підставою був висновок якогось приватного «фахівця» з простроченою ліцензією, виданий за запитом ДФС Одеської області. Будь-який грамотний, думаючий бухгалтер-податківець розбив би цей документ в пух і прах. І це «дослідження» лягло в основу кримінальної справи, порушеної слідчим Плаксіним. І без будь-яких доказів і лише на підставі того, що ми були експедитором ― ми стали «ОПГ».

Ось на цьому історія минулого року закінчилася. Ми довго намагалися дізнаватися, чим закінчилася це кримінальна справа, і як вона взагалі може існувати. У червні цього року наш адвокат готував запит до суду, і у нас є відповідь суду, що справа як і раніше висить відкрита. Тобто досудове розслідування у цій справі досі не завершилося, і документи по цій справі до суду не потрапили за станом на червень 2019 року.

― Тим часом податкова прив'язала вас до другої «справи»?

― Так. У серпні вже цього року повторилося все один в один. Знову ДФС Одеської області звертається до того ж приватного «фахівця», який на декількох аркушах аналізує діяльність великої транспортної компанії за три роки ― одного з наших підрядників-перевізників і робить висновок про «злочинне ухиляння від сплати податків». А слідчий не мудруючи лукаво знову прив'язує «Глобал Оушен Лінк» до несплати податків, і заодно всі інші компанії, які так чи інакше входять у групу компаній GOL.

― За другою «справою» проводилися обшуки?

― 1 серпня 2019 року у нас відбулася грандіозна подія. Був обшуканий весь бізнес-центр «Престиж» в Одесі, де у нас офіс. При чому проходили обшуки у всіх компаніях, які розташовані у бізнес-центрі, без розбору. Обшуки проводили представники ДФС в Одеській області. Близько 70 осіб брали участь в цьому заході, оглядалися всі компанії поспіль, все приміщення.

Весь день 1 серпня ми не могли працювати. Було проведено також обшук у мене вдома. Як і минулого року, нічого на підтвердження, що мали місце якісь злочини, не знайшли. У нас вилучили близько 20 мішків з різними документами, комп'ютери. Пояснити, як це все може бути пов’язано з діяльністю компанії-підрядника, ніхто не спромігся.

Нам повідомив слідчий під час обшуку, що справа була відкрита 10 січня, що весь цей час телефони співробітників і керівництва компанії перебували на прослуховуванні, вони півроку слухали, фіксували всі розмови. Нібито у них там, за словами слідчого, є багато всього цікавого на нас. І з цього моменту починаються фрази в присутності свідків: «Приїжджайте, ми вам все покажемо і розповімо. Приїжджайте, потрібно поговорити».

― Ви погодилися на запропоновані неформальні комунікації?

― Ні, ми запропонували, щоб вони офіційно оформлювали повістку на допит. Я прийду з адвокатом на допит, і він відбудеться як того і вимагає законодавство. Офіційно повістку станом на 23 вересня мені ніхто не вручав. Але при цьому я отримував ще кілька від різних людей натяків і нагадувань, що потрібно приїхати і поговорити. Документи і техніку нам досі не повернули.

― І яка ситуація з цією справою зараз?

― Найбільш дивно, що суд провів близько семи судових засідань щодо такого простого питання ― чи долучати вилучені документи до справи, чи ні ― рішення досі немає (За чинним законодавством на цю процедуру відводиться 72 години). Змінювалися судді і слідчі у цій справі... І вже півтора місяці вилучені речі і документи перебувають в якомусь дивному стані, тому що вони і не арештовані, але, тим не менше, під час обшуку вилучені, і яка їх подальша доля ― мені не відомо.

― Чи зазнає ваша компанія матеріальних витрат через дії податківців?

― Після обшуку в 2018 році на YouControl з'явилося повідомлення, що ми якимось чином пов'язані з кримінальною справою, і нам весь рік доводилося виправдовуватися перед клієнтами, що ми не злочинці, що справа порушена не проти нас, що ми там проходимо просто як свідки. Презумпція невинності грубо порушена: ні у кого немає доказів, що ти поганий, але тобі постійно доводиться виправдовуватися, що ти не поганий.

Після обшуку 1 серпня цього року на YouControl вже з'явилося щодо нас ще з десяток документів всіляких ― постанов судді вже у новій кримінальній справі. Тобто тепер інтенсивність пояснень із клієнтами у нас зросла вже значно. Ми постійно витрачаємо багато часу на те, щоб пояснити всім клієнтам по черзі, що все добре, що у нас немає жодних проблем із законом, ми платимо податки і так далі.

― Ви намагалися обговорити ситуацію з керівництвом ДФС?

― Після того, як був проведений другий обшук, і коли ми побачили, що використовуються ті ж методи, як і рік тому, що склад учасників не змінювався ніяк ― ми зробили спробу зустрітися з керівництвом ДФС Одеської області для того, щоб обговорити з ними ситуацію. 8 серпня була зустріч з керівником слідства ДФС Одеської області Зеленим Геннадієм Петровичем. На цій зустрічі податківці були дуже здивовані наданою нами інформацією, нашим податковим навантаження і податковими платежами. (Дивно що слідчі органи ДФС або не можуть, або не хочуть брати до уваги акти податкових перевірок). Нас запевнили що до GOL немає жлдних питань.

― Це було оформлено у вигляді документа, меморандуму?

― Це було усне повідомлення. І буквально через чотири дні слідчий Васюков подав до суду нову виставу. Там було всього близько 30 рішень, з них 8 були присвячені компанії «Глобал Оушен Лінк». Це після завірення його керівництва, що жодних питань до компанії «Глобал Оушен Лінк» немає. Були відправлені запити до реєстратора про вилучення оригіналів реєстраційних документів компанії, в усі банки, в яких ми обслуговуємося, про надання виписок, в митницю. Найдивовижніше, що вони звернулися навіть самі до себе ― в Податковій є так званий Відділ аудиту, який проводить податкові перевірки. Найдивовижніший факт ― що в квітні цього року ми пройшли комплексну перевірку за 2017-2018 роки. Ми перевірені були тією ж самою ДФС в Одеській області, тільки іншим відділом. І жодних істотних порушень в цьому акті перевірки немає в принципі.

― Яка ваша стратегія подальшого захисту?

― Крім адвокатської роботи в судових процесах щодо повернення документів та комп'ютерної техніки, ми направили скарги Президенту України, керівництву ДФС України, Генеральному прокурору, Омбудсмену, керівництву Європейської бізнес асоціації.

Наша позиція ― наявні перевищення службових повноважень з боку держслужбовців і явні ознаки вимагання та спроби втручання в господарську діяльність підприємства. Наголошую ще раз, GOL готовий до будь-яких перевірок, які проводяться на законних підставах, а не на підставах аналізу якогось економічного «експерта». Ми також готуємо позов до суду про компенсацію втраченого прибутку і відповідно податків неоплачених нашим підприємством за день проведення обшуку.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакції.

Коментарі


Коментувати