Вверх

Йозеф Рорер про експорт зерна та дерева з Галичини у 1803 році

12 березня 2019   Ігор Гошовський

Австрієць Йозеф Рорер, що подорожував Галичиною у 1803 році залишив чимало цікавих свідчень про економіку краю, який щойно перейшов зі складу Речі Посполитої до Австрійської корони. Наприклад, ось так він описав логістику експорту зернових, деревини та судноплавство на цих землях.

Йозеф Рорер про експорт зерна та дерева з Галичини у 1803 році

На фото: реконструкція сплаву зерна Віслою

«Водний фрахт дає тут роботу дуже багатьом людям. Згадайте лише про велику кількість пшениці, яку щороку вивозять з Гданська та не менш значний вивіз полотна, соди, деревини тощо. Один гуртовий торговець, пан фон Келлерман, уже багато разів за один рік відправляє по 20 тисяч тонн пшениці до Гданська. Він має посередників-іудеїв у багатьох округах і лише в Перемишлянському окрузі велить купувати іноді 5 тисяч тон, якщо там видається хороший урожай.

Можна небезпідставно припустити, що кожний із корабельних хлопчиків, які протягом року часто сплавляють зерно до Гданська, може заощадити від 10 до 20 дукатів, тому що на зворотному шляху весь гурт іде зазвичай пішки та живе нужденно, наскільки це можливо.

Тим краще можна смакувати життя під час сплаву Віслою до Гданська, бо кожній людині, що перебуває на кораблі, зазвичай, безкоштовно дають двічі на день півфунта сала (200 грам – ред.) та, окрім цього, горілку. Прийнято, що це, та ще хліб, було єдиною їжею корабельних робітників на річках Сян та Вісла. Все сало привозять зі Збаража, де за винятком угорських ринків, є найбільший подібний ринок монархії. Лише до Казимира в Західній Галичині щороку постачають на 1000 дукатів (дукат містив 3,4 грами чистого золота – ред.) сала зі Збаража, де більша частина мешканців займається переважно торгівлею поросятами та салом.

Поряд з виготовленням кораблів для річок Сян та Вісла важливим ремеслом є підготовка корабельної деревини для морських кораблів у Перемишлянському округу, а також в окрузі Золочів. Робітнику, який вирубує та заготовлює деревину, платять дуже мало. Хоча за деревину, яку відправляють з Гданська до держав Європи та використовують у портах під час суднобудування, в Галичину надходить багато грошей. Найбільшими торговцями корабельною деревиною нині є Йозеф Мендель з Казимира та Мойсей Пінкес зі Львова. На один пліт навантажують 120 кіп палиць, кожний кіп налічує 60 штук. За один кіп платять від 4 до 8 голландських дукатів, золотими монетами.

З тих галицьких іудеїв, які займаються торгівлею щоглами, після старанних пошуків познайомився лише з Ісааком Гершем з вільного міста Броди. Власне, недалеко від цього прикордонного міста на російській території у містечку Берестечко перебуває зазвичай корабельний капітан з декількома матросами, які також непогано розуміються на виготовленні щогл і вміють обирати дерево для них, а також рей, трапа, езельгофта та ін. Майже всі ці люди родом з Риги.

Ісаак Герш вже не один раз скуповував цілі лісові угіддя у поміщиків в Золочівському окрузі. Він платить шляхтичам один дукат за кожне зрубане дерево, байдуже яке. Закупники з Берестечка за підходяще дерево платять Ісааку від 16 до 20 дукатів. Але той сам має транспортувати дерево через кордон до Берестечка на власний ризик і за власні гроші.

При нагоді скажу, що в жодному окрузі Галичини не виготовляється стільки вітрильного полотна, як у Золочівському. Часто до Гданська звідси одночасно відправляють по воді відразу 100 тюків. Один такий тюк містить 30 аршинів (1 аршин - 0,7 метра, отже 2,1 кілометра полотна – ред.).

Читайте також 10 фактів про доставку українського зерна до портів у часи Речі Посполитої

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакції.

Коментарі


Коментувати