Вверх

Чому Україна залишиться в чорному списку Паризького меморандуму

Іван Ніякий, віце-президент Морської палати України
10 квітня 2019

У 2018 році Україна опинилася в чорному списку Паризького меморандуму про взаєморозуміння щодо контролю суден, посівши 67-е з 73-х місць. Ця подія дуже переконливо сигналізує про стан справ у морській галузі.

Якщо коротко, потрапляння нашої країни до чорного спису свідчить про те, що на суднах під українським прапором не дотримуються основні міжнародні морські конвенції, такі як МАРПОЛ 73/78, СОЛАС-74, ПДНВ, а також інші міжнародні вимоги в галузі мореплавства.

За відповідність суден вимогам міжнародних угод у кожній країні відповідає Морська адміністрація, яка прямо або через уповноважені класифікаційні товариства здійснює технічний і конвенційний нагляд за суднами під своїм прапором.

Тому запуск у 2018 році Морської адміністрації, функції якої в різні роки виконувалися різними держструктурами, був сприйнятий як одна з найважливіших подій у морській галузі.

Однак те, що відбулося далі, говорить про те, що створювалася Морадміністрація аж ніяк не для дотримання Україною міжнародних зобов'язань в галузі мореплавства.

Замість того, щоб серйозно взятися за реформи, які назріли вже багато років тому, Морська адміністрація, судячи з усього, націлилася наступного року зігнати з нагрітого 73-го місця чорного списку Республіку Конго.

Сьогодні цьому всіляко сприяє керівник Морадміністраціі Дмитро Петренко. Дуже швидко переможець конкурсу на цю посаду завоював славу одного із найбільш одіозних державних менеджерів у морській галузі. Правовий нігілізм, абсолютна некомпетентність і нездатність чути оточуючих привели до того, що морська галузь опинилася на межі колапсу, а горду назву Морська адміністрація скоротили до презирливого морада.

Отже, які конкретні дії завадять нам вийти з чорного списку Паризького меморандуму?

Віднедавна у морських портах України нарівні з діючими капітанами портів, призначеними наказами Мінінфраструктури відповідно до ст.77 КТМ, представлені також «капітани портів», призначені наказом Морської адміністрації за результатами конкурсу, проведеного самою ж Морською адміністрацією(!). Незважаючи на явне грубе порушення не тільки КТМ, а й головного Закону країни, Мінінфраструктури ніяк не реагує на те, що відбувається, а міністр бадьоро і гордо розносить пошту по селах Київської області. Тут залишається сподіватися на те, що конкурс буде визнаний незаконним у судовому порядку - Морська палата вже звернулася до суду з вимогою скасувати результати проведеного конкурсу.

На початку березня дипломно-паспортні відділи капитаній портів були відключені від електронної бази Інспекції з дипломування моряків, що унеможливило видачу морських документів. Пізніше всі бланки були передані до головного офісу ДП «АМПУ», а звідти - до Морської адміністрації.

Видавати документи морякам на початку квітня почали дипломно-паспортні відділи у складі Морської адміністрації. І всі документи підписують непризначені капітани портів, що автоматично робить ці документи нелегітимними, тож найближчим часом ця державна афера завдасть нашим морякам чимало проблем.

При цьому Морська адміністрація ліквідувала більшість тренажерних центрів, а ті, що залишилися, стали повністю їй підконтрольні як в організаційних, так і у фінансових питаннях. Крім того, на початку року ціни на послуги всіх цих центрів одночасно зросли у п'ять разів (при тому, що формально центри залишаються в приватних руках, а ціни державою не регулюються).

І нарешті - запуск Морадміністрацією держпідприємства «Моррічсервіс», яке пропонує морським агентам підписати договір (у формі приєднання), за яким воно за плату надаватиме послуги з оформлення приходу і відходу суден. При цьому, відповідно до ст. 78 КТМ, оформлення приходу і відходу суден здійснюється капітаном морського порту. Нині Асоціація морських агентів готує листи керівникам Морадміністраціі і ДП «Моррічсервіс» із вимогою припинити порушення законодавства.

Все це в комплексі і призводить до втрати Україною репутації на міжнародному ринку і обертається проблемами для галузі.

Морське співтовариство почувається обдуреним. Україна довгі роки йшла до створення Морської адміністрації, яка необхідна будь-якій морській країні, і її створення зустріли з великим піднесенням. Однак призначення керівником людини з підробленими документами, без досвіду роботи і необхідної кваліфікації, перетворило велику наснагу в гірке розчарування.

Залишається сподіватися, що тимчасові виконавці-схемщики покинуть державну службу, а нашою галуззю нарешті займуться компетентні і порядні менеджери. Нема сумніву, що в такому разі Україна за 2-3 роки вибереться з ганебного чорного списку.

Мнение автора колонки может не совпадать с мнением редакции сайта
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакції.
Все мнения автора

Коментарі


Коментувати